Pavilon Czech Spring i v listopadu zaujal návštěvníky a média

21. prosince 2021
O pavilon České republiky se i nadále zajímají média i osobnosti veřejného a politického života z celého světa, a to jak díky inovativnímu systému S.A.W.E.R., získávajícímu vodu i v nehostinných podmínkách, tak díky bohatému kulturnímu i vědeckému programu.
Pavilon Czech Spring i v listopadu zaujal návštěvníky a média
 

V listopadu pavilon navštívila například eurokomisařka pro energetiku Kadri Simson, dále řecký a dánský princ Philip s princeznou Ninou Flohr nebo kambodžský ministr průmyslu vědy, technologií a inovací Chama Prasidhe. Světová média včetně stanic BBC, CNN, SkyNews i lokální stanice jako Dubai TV a Abu Dhabi TV věnovaly národnímu pavilonu Czech Spring a expozici Country for the Future prostor přesahující komerční hodnotu 100 milionů Kč. Návštěvnost pavilonu zůstává podobně jako v říjnu na necelých 100 000 měsíčně.
 

17. listopadu připomněla odkaz Václava Havla ekumenická a mezikulturní konference Building Bridges for a Global Future, uspořádaná ve spolupráci s Nadací FORUM 2000. Sérii mezinárodních setkání FORUM 2000 zahájil Václav Havel koncem devadesátých let ve spolupráci s nositelem Nobelovy ceny míru Elie Wieselem. V úvodním sestřihu z dvou desetiletí konferencí kromě zakladatelů promluvil například Dalajlama nebo Madlaine Albrightová. Na samotné akci vystupili mimo jiné český katolický kněz, filozof a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík, rabín Elie Abadie z Židovské rady ve Spojených arabských emirátech či doktorka Hawaa Althahak Almansoori, členka federální národní rady Spojených arabských emirátů s českými kořeny.
 

Den poté se v národním pavilonu odehrála mezinárodní konference Czech Glass Class & Design, na které se představili významní partneři českého pavilonu – česká sklářská firma LASVIT, společnost Aveton se svou designovou akustickou stěnou Glasio, výrobce high-tech osvětlení Sans Souci Lighting a technologická společnost IQ Structures. Nechyběla ani společnost Subfossil či společnost Crystal Caviar, která zároveň v rámci výstavy „Save the Oceans“ v rotační expozici vyzvala širokou veřejnost k zamyšlení nad alarmujícím stavem moří a oceánů a životního prostředí vůbec.


V českých kinech se 23. listopadu uskutečnila premiéra celovečerního dokumentu režiséra Karla Žaluda „Budiž voda“ popisující zrod systému
S.A.W.E.R. a Česká televize odvysílala první dva půlhodinové pořady věnované účasti České republiky na EXPO.


Na prosinec je naplánováno hned několik akcí – 1. prosince začala v pavilonu Terra, tedy v ústřední budově zóny Sustainability, mezinárodní konference Energy Global Objectives s podtitulem Czech Science, Sustainable Energy & Smart Mobility. O dva dny později přišel na řadu den fyzioterapie v režii Lázní Darkov včetně virtuální návštěvy lázní a možnosti reálného setkání s lékařem zdravotní fyzioterapie.